خوزستان سرپرست شهرداری اهواز از اجرای طرح نظارت فراگیر مردمی با هدف تسریع در پیگیری و حل مشکلات شهری خبر داد. علیرضا عالیپور در جلسه شورای فرهنگی و اجتماعی شهرداری اهواز که با موضوع بررسی طرح فراگیر مردمی برگزار شد، اظهار کرد: این طرح با هدف تسریع در پیگیری و حل مشکلات شهری راه‌اندازی شده […]

خوزستان سرپرست شهرداری اهواز از اجرای طرح نظارت فراگیر مردمی با هدف تسریع در پیگیری و حل مشکلات شهری خبر داد.
علیرضا عالیپور در جلسه شورای فرهنگی و اجتماعی شهرداری اهواز که با موضوع بررسی طرح فراگیر مردمی برگزار شد، اظهار کرد: این طرح با هدف تسریع در پیگیری و حل مشکلات شهری راه‌اندازی شده و شامل چند فاز از جمله سرکارگر، مسئول خدمات، مسئول ناحیه، شهردار ناحیه و معاون خدمات شهری است که به صورت پایلوت از مناطق ۲ و ۸ آغاز می‌شود.
وی افزود: این عناوین در مساجد هر محله نصب می‌شود و شهروندان هر مشکلی داشته باشند می‌توانند در تماس تلفنی با این افراد مشکلات محله خود را برطرف کنند.
سرپرست شهرداری اهواز با اشاره به اینکه در موضوعات مدیریت شهری هدف ما شهرمحوری و شهروندمحوری است و باید آن را تحقق ببخشیم، گفت: شهر با شهروند معنا پیدا می‌کند و همه شهروندان علاوه بر شهروندی، مسئول هم هستند.
وی عنوان کرد: مدیریت شهری با نگاه شهروندمحوری ابعاد مثبت زیادی دارد و گشایشی که از این طریق در مسیر مدیریت شهری ایجاد می‌شود، بیشتر خواهد بود.
عالیپور افزود: در همه لایه‌ها و سطوح مدیریت شهری از سیاست‌گذار گرفته تا لایه راهبردی و استراتژیک و لایه تاکتیکی و تکنیکی اگر در کار یکی از این لایه‌ها اختلال ایجاد شود، عملکرد کل مجموعه زیر سوال می‌رود. اما لایه‌ای که تاکنون مورد توجه قرار نگرفته لایه شهروند است، یعنی شهروند نمی‌داند ما در چه وضع پر مشکلی هستیم. اگر شهروند را سهیم و شریک بدانیم و وارد موضوع مدیریت شهری کنیم، برای ما منافع دارد.
وی ادامه داد: لایه خدماتی باید خود را نسبت به شهروند پاسخگو بداند و در لایه تماس مدیریت شهری با شهروندان که لایه کارشناسان است، اتفاق خوب رقم بخورد تا مدیریت دچار اشکال نشود.
سرپرست شهرداری اهواز اظهار کرد: بستگی دارد نگاه به شهروند چه باشد و به جای اینکه نگاه منفی به شهروند داشته باشیم باید دیدگاه‌هایمان را اصلاح کنیم و اگر ما شروع کنیم اتفاق خوب خواهد افتاد. نباید دست روی دست بگذاریم و بگوییم نمی‌شود.
وی افزود: حوزه اجرا تحت فشارهای بسیاری است اما باید شروع به کار کنند و حوزه ستادی هم باید به صورت سلسله مراتبی و در سطح نظارتی و در تمام شئون شهرداری ورود پیدا کنند و از نزدیک مسائل را لمس کنند و حوزه اجرا را دست تنها نگذارند.
عالیپور گفت: اگر ما خالصانه و با تعهد شروع به کار کنیم، جامعه هم در یک نگاه عاطفی تعریف‌شده همراهی می‌کند.