با اعلام ورود نیروهای نظامی و انتظامی به مقابله و مبارزه با کرونا و در دست گرفتن نظم و ترتیب و مدیریت قوی‌تر و بهتر برخورد با این پدیده‌ی شوم، ضمن تایید این حرکت، چند نکته‌ی دیگر هم هست که باید به آن پرداخت. دوستانی هستند که گواهی می‌دهند در جلسه‌ی موسوم به ستاد کرونا […]


با اعلام ورود نیروهای نظامی و انتظامی به مقابله و مبارزه با کرونا و در دست گرفتن نظم و ترتیب و مدیریت قوی‌تر و بهتر برخورد با این پدیده‌ی شوم، ضمن تایید این حرکت، چند نکته‌ی دیگر هم هست که باید به آن پرداخت.
دوستانی هستند که گواهی می‌دهند در جلسه‌ی موسوم به ستاد کرونا در استانداری خوزستان با حضور دکتر حسین زاده، دکتر ابول نژادیان، دکتر جوروند و معاون مطبوعاتی ایشان جناب جمشیدی، جناب رضوانی و تعدادی از مدیران و سرپرستان رسانه‌های استان پیشنهاد صریحی از طرف نگارنده مطرح شد و با این استدلال که دولت و وزارت بهداشت نه کاریزمای لازم و نه توان مالی مناسب را در برخورد با این پدیده ندارد، اعلام کردم سررشته‌ی امور به سپاه محول شود که هم توان ساخت بیمارستان صحرایی، هم توان اقناع افکار عمومی مردم، و هم توان اقناع افکار خصوصی حتا روحانیت معزز را فی‌المثل در خصوص تعطیلی مراکز مذهبی و مناسک دینی را دارد.
خوب، این اتفاق میسر و ممکن نشد که دولت کماکان در بی‌برنامگی و بی‌نظمی و فقدان برنامه‌ی واحد، شاهد انتشار بیشتر کرونا در تمام کشور باشد و در این میان آمار فوت شده‌گان، چه مردم عادی و چه مدیران مختلف خود سیستم دولتی و مراکز نظامی و انتظامی قدرت فراگیر این ویروس را بیش از پیش به همه‌گان نمایاند.
امروز طی بخشنامه‌ای نادیده و ناخوانده حتا رسانه‌ها مکلف شدند تابع اخبار منتشر شده توسط وزارت بهداشت باشند.
بوالعجبا! ساز را دارید از دهان گشادش می‌زنید! متوجه هستید چه می‌گویید؟! فقط همین را کم داریم که رسانه‌ها مسبب انتشار کرونا معرفی شوند!
اکنون با اعلام ورود ارتش و نیروهای انتظامی و نظامی به این کارزار با چند نکته‌ی دیگر مواجهیم و گریزی از آن نداریم.
ترس بزرگ ما این است این بیانیه و حضور مصداق
نوشدارو بعد مرگ سهراب باشد. اجرای این طرح خوب است ولی با تاخیر صورت پذیرفته است‌. ناقلان ویروس در همه جای ایران به راحتی تردد کرده اند و دارند با اسنپ و تپسی مسافر کشی می‌کنند‌. هر کسی جایی یافته و لنگر انداخته است و به ضرب تانک و تیربار هم جا کن نمی‌شود. در بدترین حالت اگر تمهیدات تکمیلی اعمال نشود، نتایج این طرح کمک چندانی به مهار بیماری نخواهد کرد.
چاره ‌ی کار تنها و تنها قرنطینه کامل مملکت است. این کار هزینه بر، اما شدنی است. تمامی هزینه های جاری مردم اعم از آب و برق و گاز و تلفن و اینترنت ثابت و همراه باید به حالت تعلیق درآید. وزیر ارتباطات به همه اینترنت رایگان بدهد‌. همراه اول و ایرانسل و باقی شرکت‌ها فرقی ندارند. همه در شرایط یکسان هستیم.
سیستم عدم مراجعه ی حضوری و خرید اینترنتی تبلیغ و اجرایی شود.
سیستم توزیع ارزاق و مایجتاج عمومی از طریق فروشگاه های منتخب طی ساعات خاصی از روز باید به صورت امانی و با ارائه کارت ملی به میزان گذران زندگی در اختیار مردم قرار گیرد و یا در بهترین حالت، توزیع مواد غذایی و بهداشتی باید توسط نیروهای ارتش و سپاه و بسیج و سازمان‌های مردم نهاد صورت بگیرد. همه‌ی مردم، تاکید می‌شود همه‌ی مردم، حداقل سه هفته در خانه بمانند تا ویروس تمامی ناقلین بیماری از بین برود.
صدا و سیما و تلویزیون های اینترنتی باید محتوای مناسب و تفریحی برای مردم به رایگان پخش کنند.
سلبریتی هایی که تا حالا کارشان اندوختن بوده، باید به میدان بیایند و به رایگان خدمت کنند. بار اصلی خنداندن مردم به دوش
رامبد جوان، حسن ریوندی، مهران مدیری، و دیگر استندآب کمدین هاست. هنرمندان عزیز!
اکنون وقت حضور شماست. باید به مردم امید بدهید و برایشان برنامه بسازید.
رییس صدا و سیما!
اکنون وقت عمل است. قاطع باشید ! آنتن را به کسانی بسپارید که مردم دوستشان دارند! دست از لج بازی بردارید.
از قدرت شبکه‌های اجتماعی باید بهره گرفت برای امید دادن به مردم.
وقت، وقت همدلی همگانی است.
کار دشواری است، اما شدنی است.
ایتالیا همین کار را کرده است. چین همین کار را کرده است.
هزینه ای که به دولت و حکومت تامین می شود حق مردم است. مثل پس اندازی که عمری پدر خانواده برای روز مبادا کرده و باید روزی به کار آید. امروز همان مبادا است. تاخیر و تعدیل این تصمیم منجر به بروز فاجعه در ایام عید خواهد شد.
این طرح باید قاطعانه و منصفانه انجام شود.
در حال حاضر من هیچگونه اثرگذاری و اقدام مثبتی از دولتی که خود را دولت تدبیر و امید می خواند نمی بینم.
در این دولت و در این رئیس جمهور نه تدبیری وجود دارد و نه امیدی به کفایت و درایتش می‌رود.
وقت مچ گیری و شوآف تبلیغاتی نیست.
ضعف دولت مدتهاست عیان شده. ما به دولت کمک کنیم. با انجام بخش زیادی از مسوولیت‌های اجتماعی به خودمان.
امید می‌رود با وفاق جمعی، با مهربانی، با در کنار هم بودن از پس این هیولا برآییم.