فعالان بخش خصوصی می گویند: عراق از هفته های گذشته واردات شیرینی و شکلات از ایران را متوقف کرده و با این شرایط صادرکنندگان با مانع جدید صادراتی به این کشور روبه رو شده اند. اقدام این کشور همسایه غربی در حالی صورت گرفته که عراق یکی از بازارهای مهم و اثرگذار در صادرات […]

 

فعالان بخش خصوصی می گویند: عراق از هفته های گذشته واردات شیرینی و شکلات از ایران را متوقف کرده و با این شرایط صادرکنندگان با مانع جدید صادراتی به این کشور روبه رو شده اند. اقدام این کشور همسایه غربی در حالی صورت گرفته که عراق یکی از بازارهای مهم و اثرگذار در صادرات ایران محسوب می شود.

رییس کمیسیون تسهیل و توسعه تجارت اتاق تهران در جلسه این کمیسیون با اعلام این خبر عنوان کرد: در هفته ای که گذشت، صادرات به عراق با مشکلاتی مواجه شد و این در حالی است که عراق یکی از بازارهای مهم و اثرگذار در صادرات ایران محسوب می شود، اما متاسفانه بنا به دلایلی بازرگانان عراقی خریدهای خود را متوقف کرده اند و صادرات محصولاتی مانند کروسان، کیک کاکائویی و ژله به این کشور در حال حاضر متوقف شده است.

اما در خصوص دلیل این اقدام عراق محمدرضا غفراللهی، نایب رییس این کمیسیون توضیح داد: به نظر می رسد در لغو این قراردادهای خرید مباحث سیاسی چندان اثرگذار نباشد و عراقی ها با هدف حمایت از تولید ملی این مصوبه را وضع کرده باشند؛ اما نبود تولید شیرینی و شکلات در این کشور، این امید را زنده نگه داشته است که صادرات این محصولات به عراق به زودی از سر گرفته شود.
با توجه به این اقدام عراق می توان گفت این کشور مانع جدیدی برای صادرات محصولات ایرانی وضع کرده و موجب شده تا صادرکنندگان با چالش های جدیدی روبه رو شوند.