مدیرکل پایگاه‌های میراث ملی و جهانی گفت: تخت جمشید با ۲۶۱ هزار نفر بیشترین بازدیدکننده را طی نوروز به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی، رضاسامه گفت: برگزاری آئین‌های دیرین با رویکردهای نوین و برنامه‌های ویژه نوروز در بیش از یکصد پایگاه میراث ملی و جهانی، تا آن اندازه وسیع و گسترده بوده است که در قالب برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی پیش از نوروز و برنامه و فعالیت‌های فرهنگی و نوروزی دسته‌بندی شده است.

وی ادامه داد: برگزاری مراسم آئینی روز درختکاری، برگزاری برنامه‌های متناسب با روز ولادت حضرت قائم (عج) در نیمه شعبان، برگزاری آئین شاهنامه‌خوانی به مناسبت پایان سرایش شاهنامه، برگزاری سراسری آئین پاکسازی پایگاه‌های میراث ملی و جهانی با مشارکت جوامع محلی و سمن‌ها و برگزاری برنامه‌های متناسب با روز جهانی شادی در روز ۲۹ اسفندماه از جمله رئوس کلی اقدامات و برنامه‌های پیش از نوروز است.

سامه تاکید کرد: همچنین رئوس کلی اهم برنامه‌ها و اقدامات صورت گرفته به عنوان فعالیت‌های فرهنگی و نوروزی در سطح پایگاه‌های میراث ملی و جهانی نیز شامل تدارک سفره نوروزی (در راستای معرفی سفره‌های نوروزی اقوام مختلف ایرانی)، پیش‌بینی و اجرای برنامه‌ها و آئین‌های سنتی متناسب با فرهنگ محلی و بومی، برپایی نمایشگاه‌های صنایع دستی و غرفه‌های عرضه محصولات فرهنگی متناسب با فرهنگ منطقه، برپایی جشنواره‌ها وایستگاه‌های نقاشی کودکان، برنامه‌های متناسب با آغاز ماه مبارک رمضان (شامل جز خوانی سوره‌های قرآن، برپایی مراسم افطاری، برگزاری مسابقه نقاشی و توزیع بسته‌های فرهنگی میان روزه اولی‌ها و …)، اجرای برنامه‌های متناسب روز هنرهای نمایشی است و با توجه به تقارن ماه مبارک رمضان در ایام نوروز نیز پیش‌بینی فضای مناسب برای مسافران و کسانی که عذر شرعی دارند صورت گرفت.

وی افزود: همچنین استان‌های فارس، اصفهان، کرمان، کرمانشاه، خراسان رضوی به ترتیب بیشترین تعداد بازدید کننده از پایگاه‌های میراث ملی و جهانی را دارا بوده اند. استان‌های فارس، اصفهان، کرمان، کرمانشاه و کرمان و خراسان رضوی به ترتیب پانصد و بیست و یک هزار و نهصد و دوازده نفر، چهارصد و سی و هفت هزار و دویست و بیست و سه نفر، یکصد و پنجاه و سه هزار و پانصد و چهار نفر، یکصد و سی و چهار هزار و دویست و هشت نفر و یکصد و سی و سه هزار و دویست و پنجاه و نه نفر پنج استان برتر به لحاظ بیشترین میزان بازدیدکننده هستند.

سامه گفت: در میان پایگاه‌های ملی و جهانی در سراسر کشور نیز پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با ۲۶۱ هزار و چهل و نه نفر بیشترین بازدیدکننده را به خود اختصاص داده است. پس از آن به ترتیب مجموعه میراث جهانی میدان امام (ره)، میراث جهانی باغ فین کاشان و میراث جهانی پاسارگاد قرار دارند.