«پکن قصد داشت نقش میانجی بین دو طرف درگیر در جنگ غزه را ایفا کند، اما امروز اسراییل را متهم می کند که از «حوزه دفاع از خود» فراتر رفته و از دولت یهود می خواهد که «مجازات دسته جمعی» غزه را متوقف کند.» روزنامه لوموند – چاپ فرانسه – با بیان این مطلب نوشت: […]

«پکن قصد داشت نقش میانجی بین دو طرف درگیر در جنگ غزه را ایفا کند، اما امروز اسراییل را متهم می کند که از «حوزه دفاع از خود» فراتر رفته و از دولت یهود می خواهد که «مجازات دسته جمعی» غزه را متوقف کند.»

روزنامه لوموند – چاپ فرانسه – با بیان این مطلب نوشت: هرچه روزها بیشتر می گذرند، چین جهت گیری مطلوب تری به نفع فلسطینی ها نشان می دهد. از زمان عملیات توفان الاقصی حماس در ۷ اکتبر، مقامات چینی دیگر این دو کلمه را به زبان نمی آورند: حماس و تروریسم. از سوی دیگر، انتقاد از اسراییل در حال افزایش است.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین روز شنبه ۱۴ اکتبر خواستار پایان دادن به جنگ در سریع ترین زمان ممکن و احترام به حقوق بین المللی بشردوستانه شد. در حاشیه دیدارش با جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پکن، وانگ یی حتی به نظر می رسید که از سخنرانی آماده شده اش فراتر رفته و می پرسد: «اسراییلی ها تضمین هایی برای بقای خود به دست آورده اند. اما چه کسی از بقای فلسطینیان محافظت خواهد کرد؟ مردم یهود دیگر در جهان بی خانمان نیستند، اما ملت فلسطین کی خانه خود را پیدا خواهند کرد؟»

در همین روز، رییس دستگاه دیپلماسی چین در گفت وگوی تلفنی با همتای سعودی خود فیصل بن فرحان، صریح تر بود. وانگ یی گفت: «اقدام اسراییل به حملات گسترده به نوار غزه در تلافی عملیات توفان الاقصی حماس فراتر از قلمرو دفاع از خود بود» و رهبران آن باید «تنبیه دسته جمعی مردم غزه» را متوقف کنند.

وانگ یی همچنین در این روز در گفت وگو با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود گفت: چین از «آرمان عادلانه مردم فلسطین در حفظ حقوق ملی آنها» حمایت می کند. به گزارش ایسنا در ادامه این مطلب آمده است: «حمایت چین از فلسطینی ها به قدمت جمهوری خلق چین است، در حالی که پکن و تل آویو تنها از سال ۱۹۹۲ روابط دیپلماتیک داشته اند. اما در سال های اخیر، دو تغییر عمده رخ داده است. چین به اسراییل نزدیک تر شده و تصمیم دارد نقش مهم تری در خاورمیانه ایفا کند. از سرگیری روابط دیپلماتیک بین عربستان سعودی و ایران که در ماه مارس تحت حمایت پکن منعقد شد، موید این امر است.از آن زمان، چین نشان داده است که می تواند نقش میانجی بین اسراییل و فلسطینی ها را ایفا کند. این همان چیزی است که رییس جمهور شی جین پینگ در اواسط ژوئن هنگام پذیرایی چهارروزه از محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین تکرار کرد.»رییس جمهور شی اعلام کرد: راه حل اساسی مساله فلسطین در ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی با حاکمیت کامل بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ و با پایتختی بیت المقدس شرقی است. ما باید به وضعیت تاریخی اماکن مقدس قدس احترام بگذاریم، سخنان و اقدامات رادیکال و تحریک آمیز را رد کنیم و برگزاری یک کنفرانس بین المللی صلح گسترده تر، معتبرتر و تاثیرگذارتر را ترویج کنیم. این هفته مراسمی برای بزرگداشت دهمین سالگرد «جاده ابریشم جدید» در پکن (ابتکار عمل کمربند و جاده) در ۱۷ و ۱۸ اکتبر با حضور چندین رهبر کشورهای عربی اما بدون نماینده ای از رژیم صهیونیستی برگزار می شود. به نظر می رسد حمایت صریح چین از فلسطین با حمایت ایالات متحده از «اسراییل» و افزایش رقابت بین دو قدرت بزرگ نیز مرتبط است.