برخی کانال های تلگرامی از این گفتند که با استعفای رییسی قرار است آیت الله اعرافی، مدیر حوزه های علمیه کشور جایگزین او شود و البته خیلی زود این شایعه از سوی اعرافی تکذیب شد. این بار اما نام محسنی اژه ای، معاون کنونی رییسی که در زمان ریاست آملی لاریجانی هم سخنگوی دستگاه قضا و هم معاون اول قوه قضاییه بود، به عنوان جایگزین رییسی مطرح شده است.

زمزمه های کاندیداتوری سید ابراهیم رییسی روزبه روز جدی تر از پیش مطرح می شود. از همان زمان که رییس فعلی دستگاه قضایی که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶، رقابت را به حسن روحانی واگذار کرد و از ریاست جمهوری باز ماند، زمزمه هایی درباره حضورش در رقابت انتخابات ۱۴۰۰ مطرح شد؛ زمزمه هایی که اسفندماه ۹۸ و درپی انتصاب رییسی به عنوان رییس دستگاه قضایی دست کم چندماهی متوقف شد و ناظران با این استدلال که ریاست یکی از قوای سه گانه، احتمالا منجر به آن خواهد شد که رییسی قید ریاست جمهوری را زده و ریاست بر عدلیه را ادامه دهد. ماجرا اما رفته رفته و با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اما شایعاتی درباره اقبال رییس دستگاه قضایی برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری مطرح شد.

شایعاتی که اگرچه ابتدا رد شدند اما در ادامه با سکوت دستگاه قضایی، قوت بیشتری گرفت و حالا در آستانه نام نویسی کاندیداها، آنقدر جدی شده که بعضا زمان و مکان نام نویسی رییسی نیز در رسانه ها منتشر شده و از جمله سیدحسین نقوی حسینی، نماینده اصولگرای ادوار گذشته مجلس، روز جمعه ۲۴ اردیبهشت ماه را روز نام نویسی رییسی اعلام کرده است. حضور رییسی در انتخابات ریاست جمهوری اما بحث جانشین او را نیز مطرح کرده است. اگرچه مطابق قانون رییس دستگاه قضایی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری نیاز به استعفا از مقام خود ندارد اما آنچه مشخص است، رییسی در فاصله ثبت نام و تایید صلاحت تا روز انتخابات نیاز به مرخصی از مقام ریاست دستگاه قضایی دارد. نکته قابل توجه دیگر اینکه اگرچه او نه به موجب قانون، بلکه بنا به عرف و منطق ناگزیر به کناره گیری از ریاست قوه قضاییه است، بنابراین چه برنده و چه بازنده انتخابات باشد، بحث جایگزینی او مطرح است و روز گذشته درحالی که کمتر از ۲۴ ساعت به آغاز ثبت نام داوطلبان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری باقی بود، زمزمه هایی درباره جایگزین رییسی مطرح شده است. زمزمه هایی که البته در روزهای پایانی فروردین ماه نیز همزمان با طرح شایعات درباره استعفای رییسی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری مطرح شده بود. زمانی که برخی کانال های تلگرامی از این گفتند که با استعفای رییسی قرار است آیت الله اعرافی، مدیر حوزه های علمیه کشور جایگزین او شود و البته خیلی زود این شایعه از سوی اعرافی تکذیب شد. این بار اما نام محسنی اژه ای، معاون کنونی رییسی که در زمان ریاست آملی لاریجانی هم سخنگوی دستگاه قضا و هم معاون اول قوه قضاییه بود، به عنوان جایگزین رییسی مطرح شده است. این شایعه درحالی دست به دست می شود که پیش از این گمانه زنی هایی درباره ناسازگاری اژه ای با اصلاحات قضایی مدنظر سیدابراهیم رییسی هم مطرح شده است. گواه آن هم اینکه رییسی مدتی کوتاه پس از ریاست بر دستگاه قضایی، غلامحسین محسنی اژه ای را از سخنگویی دستگاه قضایی کنار گذاشت و غلامحسین اسماعیلی را به جای او منصوب کرد تا محسنی اژه ای تنها به عنوان معاون اول باقی بماند. اما حتی اگر شنیده ها درباره اختلاف نظر ریاست دستگاه قضایی و سیاست هایش با محسنی اژه ای را ناشنیده بگیریم، نمی توان منکر شد که او هم همچون رییسی طی سال های بعد از انقلاب تمام مراحل و مراتب قوه قضاییه را طی کرده و بر مسائل و مشکلات آن احاطه دارد . هرچند تا همین جا و درپی انتشار شایعه انتصاب احتمالی اژه ای به عنوان رییس بعدی دستگاه قضایی، برخی منابع غیررسمی این زمزمه ها را رد کرده و برخی معتقدند که احتمالا ازجانب علاقه مندان به او مطرح شده است.

  • نویسنده : صدای هم وطن
  • منبع خبر : پیوند ایرانیان