روزنامه نگاری امروز با آنچه پیش از این بوده، بسیار فرق کرده است. در گذشته شما بخش عمده اخبار و اطلاعات مورد نیاز خود را از روزنامه های محلی که هر روز صبح منتشر می شدند، دریافت می کردید. اگر به روزنامه های صبح دسترسی نداشتید، به اخبار شب هنگام مراجعه می کردید. به اینها […]

روزنامه نگاری امروز با آنچه پیش از این بوده، بسیار فرق کرده است. در گذشته شما بخش عمده اخبار و اطلاعات مورد نیاز خود را از روزنامه های محلی که هر روز صبح منتشر می شدند، دریافت می کردید. اگر به روزنامه های صبح دسترسی نداشتید، به اخبار شب هنگام مراجعه می کردید. به اینها چند روزنامه سراسری را هم اضافه کنید و دیگر تمام. امروزه اتکا به تنها یک منبع برای دریافت اخبار و اطلاعات روزانه ناکارآمد به نظر می رسد؛ گویی چیزی نشنیده ایم و خبری نگرفته ایم. بله، روزنامه ها همچنان منتشر می شوند، اما ما دیگر نمی توانیم تمام روز برای گرفتن خبر منتظرشان بنشینیم؛ ما فقط چند ثانیه صبر می کنیم!

در حال حاضر ما اخبار را در حال یا به محض وقوع دنبال و دریافت می کنیم، به جای اینکه مثل گذشته، فردا از آن با خبر شویم. در واقع با ظهور اینترنت و راه اندازی ایستگاه های خبری ۲۴ ساعته، اخبار را از منابع متعدد و به صورت مستقیم، با لمس سرانگشتان دستمان به دست می آوریم. روزنامه نگاری در واکنش به سرعت انتشار خبر، به کلی تغییر کرده است؛ به جای اینکه زمان صرف کنیم برای بررسی حقایق، سعی می کنیم اولین منبعی باشیم که موضوع را بی توجه به صحت و سقم آن منتشر کنیم. این اتفاق اغلب باعث انتشار اطلاعات غلط و در نهایت خشم و کلافگی شده است. انتشار اطلاعات غلط که در گذشته گناه شمرده می شد، حالا دیگر اهمیت ندارد و تنها اولین بودن در اولویت است! بیایید نگاهی بیندازیم به چیستی روزنامه نگاری امروز و اینکه مردم چگونه آن را تغییر می دهند.

روزنامه نگاری با مجموعه ای از فعالیت ها مثل جمع آوری، بررسی، خلق و در نهایت ارائه اخبار و اطلاعات تعریف می شود. همچنین روزنامه نگاری محصول این فعالیت هاست. روزنامه نگاری محصول هر تحریریه ای است که شما روزنامه اش را می خوانید، محصول هر ایستگاه خبری است که شما برنامه اش را می بینید یا محصول هر مقاله ای است که شما محتوایش را به صورت برخط دنبال می کنید. روزنامه نگاری یعنی ارجحیت منافع عمومی به هر چیزی و به کارگرفتن روش هایی ویژه برای گردآوری اطلاعات و بررسی آنها. به عبارت دیگر روزنامه نگاری باید در جهت منفعت مردم باشد و روزنامه نگار باید به طور مرتب آنچه را گزارش می دهد، از حیث دقت و صحت بررسی کند و از آن مطمئن باشد. جنبه دیگر تاثیر اینترنت و افزایش حجم داده ها بر لمس سرانگشتان ما، بروز و ظهور روزنامه نگاری داده محور (تولید محتوا) است. روزنامه نگاری داده محور یعنی استفاده از اطلاعات خرد و جزئی برای کشف و شرح و در نهایت تهیه محتوایی بهتر برای بیان موضوعات است.

داده می تواند ابزاری برای بیان داستان باشد یا منبعی که داستان بر اساس آن روایت شود. همچنین در آن واحد می تواند هر دو آنها باشد؛ مثل نمودارها، جداول و اینفوگرافیک ها و… روزنامه نگاری داده محور مهم شده، چون در دنیای امروز هرکس با داشتن یک گوشی هوشمند و بازکردن یک حساب کاربری در شبکه های اجتماعی، می تواند روزنامه نگار شمرده شود! منابع متعدد اطلاعات را در شبکه های اجتماعی، بلاگ ها و فایل های ویدئویی درست زمانی که اتفاق در حال وقوع است، در دسترس قرار می دهند؛ اطلاعاتی که گاهی بار اضافی به حساب می آید و باعث مغشوش شدن فضا و گاهی حتی پنهان ماندن حقیقت می شود. هدف روزنامه نگاری داده محور ایجاد فضایی است برای نمایش یک رویداد و همچنین شرح آن رویداد به گونه ای که به واقعیت نزدیک تر باشد.

نمونه عالی روزنامه نگاری داده محور، داستانی است درباره انقراض حیوانات در تاریخ جهان که «پروپابلیکا» آن را منتشر کرد. استفاده از داده های مربوط به مطالعات اخیر حوزه زیست شناسی مشخص کرد نرخ امروزی انقراض حیوانات با نرخ انقراض جمعیت دایناسورها در ۶۵ میلیون سال پیش که منجر به نابودی آنها شد، رقابت می کند. ضرب المثلی انگلیسی می گوید شلاق زدن اسب مرده، ریسک بیهوده ای است که زمان را هم تلف می کند؛ «صفحات باز» یا همان اخبار دیجیتالی همه چیز را تغییر داده اند. باید پذیرفت روش ما برای به کارگرفتن داده ها متفاوت است.

در گذشته داده ها به شکلی ثابت و به صورت کتاب، روزنامه و فیلم های مستند در اختیارمان قرار می گرفتند؛ به طوری که وقتی این داده ها در دسترس ما قرار می گرفتند، فکر می کردیم همین است و جز این نیست. اما در شکل خبرخوانی دیجیتال امروز و در صفحات باز، اخبار مورد نیاز شما اغلب یک موجود زنده است که نفس می کشد، در لحظه تغییر می کند و مدام کامل و کامل تر می شود. در واقع آن پست وبلاگی که چند لحظه پیش خوانده اید می تواند چندین و چند بار تغییر کند، ویرایش و در آن بازنگری شود. در این نوع روزنامه نگاری در واقع مردم هر زمان و هرجا که اراده کنند، به خبر یا اطلاعات دسترسی دارند. آنها نیاز ندارند به کتاب فروشی مراجعه کنند برای خرید کتاب یا روزنامه؛ کافی است دستشان را در جیبشان کنند، گوشی شان را دربیاورند و از گوگل بخواهند برایشان محتوایی را جست وجو کند. آنها با جست وجویی ساده، به انبوهی از اطلاعات دست پیدا می کنند. امروزه روزنامه نگاران با چالش های فراوانی روبه رو هستند. آنها دیگر متخصصان بی چون و چرای حوزه فعالیتشان نیستند. مخاطبانشان ممکن است باهوش تر و آگاه تر از آنها باشند. پس اگر به حرف هایشان گوش ندهند، برایشان کار نکنند، با آنها در ارتباط نباشند و آنچه می خواهند به آنها ندهند، روزنامه نگاران را رها می کنند و جایی دیگر می روند. معلوم است که گزینه انتخاب برای آنها زیاد است. مسئله فیک نیوز (اخبار جعلی) به همین دلیل به سناریویی رایج تبدیل شده است.

روزنامه نگاری امروز با وجود اینترنت و گوشی های هوشمند، ایستگاه های خبری ۲۴ ساعته و شبکه های اجتماعی، چیزی را از دست داده است. با اینکه بیش از پیش در معرض انواع خبر قرار داریم و در واقع بنگاه های خبری نیروهایی دارند که شبانه روز کار می کنند و بی توجه به زمان، اخبار را در اختیار ما قرار می دهند، یا با اینکه بیش از پیش از اتفاقات مطلع و نسبت به آنها آگاه هستیم و انتخاب های نامحدودی برای گرفتن اخبار پیش رویمان وجود دارد، اما این میان چیزی از دست رفته است. جوابش ساده است؛ زمان. زمان چیزی است که روزنامه نگاران دیگر آن را در کنار خود نمی بینند. آنها باید اول باشند. آنها باید سریع باشند. آنها دیگر وقت ندارند جذب داستان هایشان شوند. آنها دیگر وقت ندارند بیاموزند و در داستان هایشان عمیق شوند و غور کنند. آنها تنها به نقل قول هایی از کارشناسان بسنده می کنند و داستانشان را می نویسند. روزنامه نگاری تحقیقی، هنری است که کم کم محو می شود. یکی از مهم ترین دلایل این اتفاق نبودن پول است. انجام یک پروژه تحقیقی درست و حسابی زمان بر است و پول زیادی طلب می کند. در واقع درآمد تبلیغاتی به دست آمده از روزنامه نگاری تحقیقی بسیار کم و حتی کمتر از هزینه تولید آن است. به همین دلیل است که پنج تا ۱۰ پست وبلاگی روزانه جایگزین روزنامه نگاری تحقیقی شده است؛ اتفاقی که هرگز به اندازه یک مقاله تحقیقی ارزش ندارد.

  • نویسنده : مترجم: سحر طلوعی
  • منبع خبر : شرق