بانک مرکزی پس از بالا گرفتن انتقادها نسبت به عدم انتشار آمارهای پولی، روز گذشته آمارهای موسوم به گزیده آمارهای پولی و بانکی در تیرماه امسال را منتشر کرد. این اطلاعات از آنجا اهمیت دارد که «جزیی» است و می توان بر اساس آن روند حرکتی شاخص های مهم پولی نظیر نقدینگی و پایه پولی […]

بانک مرکزی پس از بالا گرفتن انتقادها نسبت به عدم انتشار آمارهای پولی، روز گذشته آمارهای موسوم به گزیده آمارهای پولی و بانکی در تیرماه امسال را منتشر کرد.

این اطلاعات از آنجا اهمیت دارد که «جزیی» است و می توان بر اساس آن روند حرکتی شاخص های مهم پولی نظیر نقدینگی و پایه پولی را در آن دید.مطابق اطلاعات جدید، در یک سال منتهی به تیر ماه امسال، ۲۶۸ هزار میلیارد تومان پول جدید چاپ شده است. به عبارتی در این بازه زمانی، پایه پولی بیش از ۴۱ درصد نسبت به بازه زمانی مشابه، رشد کرده است. بانک مرکزی در گزارش تازه ای که روی وبسایت خود قرار داده، باز هم تاکید کرده که از «تنخواه گردان خزانه» استفاده نکرده و در واقع با این توجیه تاکید دارد که پولی به دولت «قرض» نداده است. اما بیایید با نگاهی به جزییات آماری که منتشر شده، ببینیم این ادعا چقدر درست است و اگر استقراضی صورت نگرفته پس دلیل این «سرعت» چاپ کردن پول چه بوده است؟بانک مرکزی در گزارش خود مدعی شده که سرعت رشد پایه پولی کاهش پیدا کرده که البته آمار ارایه شده چنین چیزی را تایید می کند. اما همزمان با اینکه رقم پایه پولی در یک ساله منتهی به تیرماه امسال، از ۶۵۳ هزار میلیارد تومان به ۹۲۱ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده، مطالبات بانک مرکزی از بانک ها نیز از ۱۷۶ هزار میلیارد تومان به بیش از ۴۴۵ هزار میلیارد تومان جهش یافته است!حجم عظیم بدهی بانک ها به بانک مرکزی چرا به وجود آمده است؟ در یک سال گذشته، خالص بدهی بخش دولتی (شامل دولت و شرکت های دولتی) منهای سپرده های آنها نزد بانک ها رشد ۶۰ درصدی داشته است. بانک مرکزی در توجیه این موضوع گفته است: «مطالبات بانک مرکزی از بانک ها متاثر از افزایش اضافه برداشت بانک ها از منابع بانک مرکزی بوده است که نسبت به پایان سال قبل، سهمی معادل ۶٫۲ واحد درصد در رشد پایه پولی داشته است؛ بخشی از این افزایش ناشی از سیاست های تنظیمی بانک مرکزی پس از افزایش سپرده قانونی بانک های تخطی کننده از سیاست کنترل مقداری ترازنامه تعیین شده توسط بانک مرکزی بوده است.»در واقع با این توضیح، بانک مرکزی می گوید اگر برداشت بانک ها از منابع بانک مرکزی زیاد بوده به دلیل این است که سیاست های جدیدی اعمال کرده ایم. ضعف در سیاستگذاری حوزه بانکی چیزی نیست که به چشم نیاید و البته با اولتیماتوم رییس کل بانک مرکزی نیز مواجه شده است. اما آیا آنقدر وضع نظام بانکی خراب بوده که در این یک سال میزان بدهی بانک ها به بانک ها تقریبا سه برابر شود؟بزرگی عدد بدهی بانک ها به بانک مرکزی آنقدری هست که بتوان این گمانه زنی را مطرح کرد که در این نقطه یک اتفاق تکراری رخ داده است. دولت (و البته شرکت های دولتی) به دلیل کسری بودجه خود دست به استقراض از بانک ها زده است و بانک ها هم به نوبه خود سراغ منابع بانک مرکزی رفته اند. اتفاقی که به عنوان یک «دستاورد» توسط دولت بارها توسط برخی مسوولان اقتصادی سابق نیز مطرح شده اما جز ارایه «جوابیه»های بعضا طویل و عجیب چیزی عاید منتقدان نشده است.