دبیر انجمن هیات نظارت بر انتخابات اتاق بازرگانی با بیان اینکه تعداد متقاضیان امسال برای شرکت در انتخابات دهمین دوره اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با رشد ۵۰ درصدی مواجه شده است، گفت: سه راهبرد برای برگزاری سالم و به دور از حواشی این رویداد در نظر گرفته شده است. جهانبخش سنجابی در […]

دبیر انجمن هیات نظارت بر انتخابات اتاق بازرگانی با بیان اینکه تعداد متقاضیان امسال برای شرکت در انتخابات دهمین دوره اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با رشد ۵۰ درصدی مواجه شده است، گفت: سه راهبرد برای برگزاری سالم و به دور از حواشی این رویداد در نظر گرفته شده است.

جهانبخش سنجابی در گفت وگو با ایرنا، اظهار کرد: فرصت ثبت نام برای شرکت در انتخابات هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران در نیمه بهمن ماه به پایان رسید و کل متقاضیان به ۲ هزار و ۱۱۹ نفر رسید.

وی با تاکید بر اینکه این میزان ثبت نام ها با ۵۰ درصد رشد نسبت به دوره قبل رکورد مشارکت در انتخابات را شکسته است، خاطرنشان کرد: آمار متقاضی در اتاق های بسیاری در شهرستان ها شکسته شده و در برخی از آنها از ۱۸۵ به بیش از ۳۰۰ نفر رسیده است.

سنجابی با بیان اینکه آمار نامزدهای انتخاباتی به قانون حضور دو برابری متقاضی نسبت به تعداد منتخبان رسیده است، خاطرنشان کرد: بستر برای انتخابات قانونی فراهم شده است و در حال حاضر هیات های نظارت بر هر اتاق بازرگانی باید مدارک را بررسی و نتایج اهلیت داشتن قانونی برای حضور در انتخابات را اعلام کنند.

وی افزود: پس از آن اگر نامزدهایی که به مرحله بعدی راه نیافته اند، اعتراضی داشته باشند می توانند بار دیگر موارد موردنظر خود را اعلام کنند تا طی سه روز به آن رسیدگی شود و در نهایت پس از طی سه تا پنج روز بررسی صلاحیت کاندیداها، پرونده به شورای عالی نظارت بر انتخابات ارجاع می شود و در تاریخ ۲ اسفندماه اسامی به صورت رسمی و عمومی اعلام می شود.

سنجابی خاطرنشان کرد: از صبح سوم اسفند تا شب هشتم اسفندماه فرصت هفت روزه برای تبلیغات است و در نهایت با فاصله یک روز از پایان قانونی تبلیغات، در تاریخ ۱۰ اسفندماه این رویداد تا ساعت ۱۸ برگزار می شود که در صورت نیاز تمدید هم خواهد شد.

وی با اشاره به حواشی انتخابات هیات رئیسه دوره گذشته اتاق بازرگانی ایران، اظهار داشت: در پرونده اعتراضات انتخابات قبلی منع تعقیب از سوی دادگاه صادر شده، اما برای دوری از هرگونه شک و شبهه سه راهبرد در برگزاری رویداد امسال در نظر گرفته شده است.

دبیر انجمن هیات نظارت بر انتخابات اتاق بازرگانی تاکید کرد: نخست طراحی مکانیسم ماشینی کل فرایند برگزاری انتخابات است که با ایجاد سامانه تعاملی فعالان اقتصادی قابل دسترس، از لحظه ثبت نام تا یک ماه و نیم پس از برگزاری این رویداد، تمامی مراحل قابل رصد خواهد بود ؛ از لحظه ثبت نام تا یک ماه و نیم از طریق سامانه برقرار خواهد بود و مداخله انسانی در این فرایند به حداقل می رسد.

وی با بیان اینکه راهبرد دوم توجه کامل به مر قانون و آیین نامه اجرایی اتاق بازرگانی است، تاکید کرد: هر مقرراتی که در این آیین نامه ذکر شده باشد با وجود ابهامات، به اجرا خواهد رسید زیرا در نظر داریم در برگزاری این رویداد قانونمداری حداکثری مورد توجه باشد.

سنجابی با بیان اینکه سومین راهبرد برای دوری از حواشی و مشکلات، شفافیت در برگزاری است، اظهار داشت: برقراری رابطه تعاملی رای دهندگان و نامزدهای انتخابات با انجمن و شنیدن صداها و اعتراضات همراه با رسیدگی و توجه می تواند به برگزاری سالم انتخابات کمک کند.

دبیر انجمن هیات نظارت بر دهمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی ایران گفت: در هر مرحله هرگونه اعتراض و شکایتی مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا از هرگونه ابهامی دوری شود و بتوانیم انتخاباتی سالم و به دور از حواشی برگزار کنیم.