«برخی می خواهند با بزرگ نمایی مشکلات، تعدادی نیرو را خارج از چارچوب قوانین جذب آموزش و پرورش کنند. بدین صورت مشکلاتی را برای دولت و مدارس به منظور استفاده از نیروهای دوره ندیده ایجاد می کنند. همچنین با همین شیوه اجازه نداده اند تا افرادی که توانایی دارند از اضافه کار استفاده کنند.» رییس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری درباره اضافه کاری معلمان در ازای دو شیفت کردن مدارس گفت: «یک زمانی هست که وضعیت نیروی انسانی ما خوب است و اجازه نمی دهیم که نرم تعداد دانش آموزان در کلاس ها زیاد شود و سعی می کنیم معلمان در یک شیفت کار کنند، اما وقتی کمبود نیروی انسانی داریم، آیا می توان کلاس های درس را تعطیل کرد یا مدارس را دایر نکرد؟»

ناصر سلیمان زاده، رییس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش در واکنش به کمبود معلم در برخی مدارس گفت: «وقتی جمعیت دانش آموزی مدام کم و زیاد می شود، ما نمی توانیم تعدادی نیرو به صورت ثابت استخدام کنیم.»ناصر سلیمان زاده، رییس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش در گزارشی از ایلنا در واکنش به موضوع کمبود معلم در استان تهران و کلاس های خالی از معلم گفت: «ما با مدیران کل اداره آموزش و پرورش شهر تهران و شهرستان های تهران صحبت کردیم و اعلام کرده اند که کمبودی ندارند، سامانه ها هم کمبودی را نشان نمی دهد.»رییس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش گفت: «اگر فردی با موردی مواجه شده است، دقیقا نام مدرسه را اعلام کند تا موضوع در اسرع وقت بررسی شود. به هر حال آموزش و پرورش بیش از ۵۰۰ هزار کلاس درس دارد که در این بین ممکن است برای برخی معلمان مشکلی پیش بیاید، مثلا بیمار باشد یا به هر دلیلی نتواند چند روزی در مدرسه حضور یابد که سریعا تمهیدات لازم انجام خواهد شد.»

مدیران اعلام کرده اند کمبود نیرو ندارند

او در ادامه گفت: «این مساله جدیدی نیست و سال های قبل هم وجود داشته، اگر مدت عدم حضور معلم کوتاه باشد، معاون یا یکی از همکاران این خلا را پر می کنند، در غیر این صورت سریعا معلم دیگری جایگزین خواهد شد. اما اینکه تا امروز کلاسی خالی و بدون معلم مانده باشد، امکان پذیر نیست. آیا امکان دارد والدین بابت عدم حضور معلم در مدت ۵۰ روزی که از آغاز سال تحصیلی می گذرد، اعتراض نکنند؟»سلیمان زاده در پاسخ به این سوال که استان تهران چه میزان معلم کم دارد، گفت: «ما سامانه ای داریم که در آن تعداد نیروهای موجود، تعداد کلاس های ایجاد شده، تعداد دانش آموزان ثبت نام شده و… مشخص است. الان در سامانه ها و روی کاغذ کمبودی مشهود نیست. در ضمن مدیران هم اعلام کرده اند که کمبود نیرو ندارند و در برخی موارد ساماندهی نیروها مناسب نبوده که اصلاح شده است.»

کلاس بدون معلم قابل پذیرش نیست

رییس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش گفت: «کمبودهایی که اعلام می شود واقعی نیست و توسط آن افکار عمومی را خراب می کنند.»

او در واکنش به صحبت های رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس درباره کمبود معلم در کشور گفت: «ما در کشور کمبود نیرو داریم و اصلا منکر این مساله نیستیم، اما طبق روال هر سال آن را مدیریت می کنیم. مدیریت کمبود به این صورت است که از معلمان درخواست می کنیم اضافه کار بگیرند یا از معلمان در شرف بازنشستگی می خواهیم که همکاری خود را با ما ادامه بدهند.»

دو شیفته کردن مدارس برای جبران کمبود معلم

او درباره حواشی موجود از جذب برخی نیروها در آموزش و پرورش گفت: «برخی می خواهند با بزرگ نمایی مشکلات، تعدادی نیرو را خارج از چارچوب قوانین جذب آموزش و پرورش کنند. بدین صورت مشکلاتی را برای دولت و مدارس به منظور استفاده از نیروهای دوره ندیده ایجاد می کنند. همچنین با همین شیوه اجازه نداده اند تا افرادی که توانایی دارند از اضافه کار استفاده کنند.» رییس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری درباره اضافه کاری معلمان در ازای دو شیفت کردن مدارس گفت: «یک زمانی هست که وضعیت نیروی انسانی ما خوب است و اجازه نمی دهیم که نرم تعداد دانش آموزان در کلاس ها زیاد شود و سعی می کنیم معلمان در یک شیفت کار کنند، اما وقتی کمبود نیروی انسانی داریم، آیا می توان کلاس های درس را تعطیل کرد یا مدارس را دایر نکرد؟»

سهمیه استخدامی در برخی کلانشهرها مناسب نیست

سلیمان زاده گفت: «کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش مشهود است و ما چاره ای جز مدیریت آن نداریم. راه های مدیریت هم متفاوت است؛ به عنوان مثال یکی از راه هایی که در تهران و سایر کلانشهرها اتفاق می افتد، این است که تعداد دانش آموزان کلاس را بالا می برند.»او با بیان اینکه سهمیه استخدامی در برخی کلانشهرها مناسب نیست، گفت: «سهمیه استخدامی ما در برخی کلانشهرها مناسب نیست، بنابراین چون معلم نیست نمی توان کلاس را تعطیل کرد، پس باید میانگین تعداد دانش آموزان در کلاس درس را بالا برد.»رییس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری گفت: «دولت یک برنامه ریزی بلندمدت انجام می دهد و مجوزهای استخدام را با توجه به پیش بینی آمار دانش آموزی به آموزش و پرورش می دهد.»

از سال ۱۴۰۵ تعداد دانش آموزان نزولی می شود

او گفت: «علاوه بر اینها طبق آمارهایی که از مرکز آمار گرفته ایم از سال ۱۴۰۵ میزان تعداد دانش آموزان دچار سیر نزولی خواهد شد. با توجه به این موضوع مساله استخدام باید مدیریت شود.» رییس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری گفت: «جمعیت دانش آموزی مدام نوسان دارد، ما نمی توانیم تعدادی نیرو به صورت ثابت استخدام کنیم و بگوییم که هر سال مثلا ۳۰ هزار ورودی و ۳۰ هزار خروجی به صورت ثابت داریم.»

  • نویسنده : صدای هم وطن
  • منبع خبر : صدای هم وطن