محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که ایران به دنبال تامین حدود ۵۰ درصد از نیازهای برق کشور از طریق انرژی هسته ای است. به گزارش ایرنا، اسلامی در مصاحبه با اسپوتنیک، به اختلاف اخیر ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره کرد و ادعای کشف مقادیری ذرات اورانیوم […]

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که ایران به دنبال تامین حدود ۵۰ درصد از نیازهای برق کشور از طریق انرژی هسته ای است. به گزارش ایرنا، اسلامی در مصاحبه با اسپوتنیک، به اختلاف اخیر ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره کرد و ادعای کشف مقادیری ذرات اورانیوم با منشا انسانی در سه سایت ایران را که به آژانس گزارش نشده است، رد و تاکید کرد که تهران به غنی سازی اورانیوم ادامه می دهد اما از آن هرگز برای ساخت سلاح هسته ای استفاده نخواهد کرد.اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اولویت های مدنظر سازمان انرژی اتمی ایران گفت: ایران در حال حاضر با نیاز شدید به برق مواجه است، از این   رو ما هدف را تامین ۵۰ درصد تقاضای کشور برای ۱۰ هزار تا ۱۶ هزار مگاوات برق با ساخت نیروگاه های هسته ای جدید با ظرفیت ترکیبی ۸ هزار مگاوات تعیین کرده ایم.وی افزود: این مساله در حال حاضر هدف اصلی سازمان انرژی اتمی ایران است و دومین اولویت این سازمان توسعه تولید داروهای پرتوزا و تولید ژنراتورهای ردیاب پرتویی است. امروزه این محصولات هسته ای باید به طور فعالانه ای در کشور ما در بخش پزشکی، صنعت، کشاورزی و محیط زیست استفاده شود.اسلامی در پاسخ به پرسشی مبنی بر توضیح در مورد گزارش مدیرکل آژانس درمورد کشف مقادیر زیادی ذرات اورانیوم دست ساز در خاک ایران در سه سایت که به آژانس گزارش نشده است، گفت: متاسفانه این اخبار دروغ از طرف اعضای یک گروه تروریستی (منافقین) که اکنون در کشورهای اروپایی پناه گرفته اند، ترویج می شود. او افزود: آنها در تلاش برای ارائه اسناد دروغین و تصاویر ماهواره ای ادعایی هستند که صحت شان تایید نمی شود. این تصاویر در سال های ۱۹۹۰ گرفته شده است، اما آنها آن را در حال حاضر ارائه می دهند. آژانس به عنوان یک نهاد بین المللی نباید فریب بخورد و بازیچه دست این گروه تروریستی شود.

سازمان هرگز از اجرای قانون عدول نمی کند

محمد اسلامی در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس هم شرکت کرد و در بخش ابتدایی این جلسه اعضا، مصادیق عدول سازمان انرژی اتمی از اجرای قانون اقدام راهبردی را طی گزارشی مطرح و نماینده مرکز پژوهش ها نیز در گزارش تطبیقی از وضعیت اجرای این قانون نسبت به متن مصوب مجلس و تخلفات صورت گرفته تا پایان شهریورماه ۱۴۰۰ گزارشی ارائه کرد. در ادامه محمد اسلامی ضمن تاکید بر اجرای قانون مصوب مجلس و رعایت سیاست های نظام در حوزه انرژی اتمی قانون اقدام راهبردی را یکی از جلوه های قدرت ملی دانست و تاکید کرد که سازمان انرژی اتمی در دولت سیزدهم نسبت به اجرای آن پایبند است و هرگز در اجرای آن عدول نخواهد کرد و قطعا تاکیدات مجلس و کمیسیون اصل ۹۰ را بر حسن اجرای آن مورد توجه قرار خواهد داد.خضریان سخنگوی کمیسیون در خصوص این جلسه  تاکید کرد: خواست کمیسیون اجرای دقیق قانون مصوب مجلس است و ضمن استماع گزارش رئیس سازمان انرژی اتمی جمع بندی کمیسیون بر این بود که ضمن ارائه مستندات از سوی سازمان حضور تیم کارشناسی و نظارتی کمیسیون اصل ۹۰ در تاسیسات و مراکز هسته ای ضمن لحاظ شدن ملاحظات امنیتی در دستور کار قرار بگیرد.