سوال اینجاست که چرا استان اصفهان، چهارمحال و بختیاری را مجبور به کنتورگذاری بر روی اراضی کشاورزی کرد اما در استان اصفهان این کار انجام نشده است، از طرفی این استان را مجبور به کاهش ۵۰ میلیون مترمکعبی آب کشاورزی در طرح سازگاری با خشکسالی می‌کند، اما خود گزارشی از این طرح ارائه نمی‌دهد.

🔹این سند توسط شرکت‌های تابعه وزارت نیرو نوشته شده و به هیچ عنوان از متخصصان حوزه آب در نگارش آن استفاده نشده است، این سند به معنای نابودی استان‌های زاگرس‌نشین از جمله چهارمحال و بختیاری خواهد بود.

🔹رشد صنعت در استان‌های کویری موجب بر هم خوردن تعادل میان منابع و مصارف آب شده است، از طرفی طی سالیان گذشته استان‌هایی که دارای منابع طبیعی بالایی بوده‌اند محروم مانده و رشد و توسعه به سمت استان‌هایی با وضعیت ضعیف منابع طبیعی، منتقل شده است.

🔹بی‌برنامگی، چشم بستن بر استفاده بی رویه از آب و عدم رعایت الگوی کشت در استان پایین‌دست موجب ایجاد بحران‌های اجتماعی شده است، به‌گونه‌ای که در شرق استان مجاور، کشاورزی به صورت غرق‌آبی انجام و هم‌چنان محصولات آب‌بر کشت می‌شود، از طرفی سطح زیر کشت باغات و اراضی کشاورزی در استان همجوار ۳۰۰ هزار هکتار بوده در حالیکه در حاشیه زاینده‌رود تنها ۱۷ هزار هکتار باغ و اراضی کشاورزی وجود دارد که با این حساب، مشخص می‌شود آب رودخانه زاینده‌رود در کدام استان مصرف می‌شود.

🔹سوال اینجاست که چرا استان اصفهان، چهارمحال و بختیاری را مجبور به کنتورگذاری بر روی اراضی کشاورزی کرد اما در استان اصفهان این کار انجام نشده است، از طرفی این استان را مجبور به کاهش ۵۰ میلیون مترمکعبی آب کشاورزی در طرح سازگاری با خشکسالی می‌کند، اما خود گزارشی از این طرح ارائه نمی‌دهد.

🔹سند جامع آب توسط شرکت‌های تابعه وزارت نیرو نوشته شده و به هیچ عنوان از متخصصان حوزه آب در نگارش آن استفاده نکرده، در حقیقت این سند، به نفع استان‌های کویرنشین تهیه شده که کاملا ناعادلانه است، این سند قرار است به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد تا جلوی هرگونه اعتراض استان‌های زاگرس‌نشین گرفته شود، به تعبیر بهتر این سند یک طرفه نوشته شده است.

  • نویسنده : صدای هم وطن
  • منبع خبر : پیوند ایرانیان